Přihlášení

Výhradní či nevýhradní smlouva

Při prodeji nemovitosti, chcete-li mít dostatek zájemců, musíte umístit informace o nemovitosti na nějaký realitní server. V tu chvíli můžete očekávat nabídky realitních makléřů. Jsou to obchodníci a vyhledávání realit k prodeji je jejich práce.

Pokud nebudete trvat na to, že si svou nemovitost prodáte sami, budete si muset vybrat nějakou formu spolupráce s RK.

Výhody a nevýhody jednotlivých smluv

Každý, kdo prodával nemovitost má své zkušenosti a neexistuje ideální způsob. Jsou však kroky, kterým byste se měli raději vyhnout. Každý ze způsobů spolupráce s RK má své výhody a nevýhody.

Výhradní smlouva

Realitní makléř udělá pro prodej vše co umí, protože má jistou provizi z prodeje. Bude inzerovat na všech dostupných místech a inzeráty bude topovat. Má jistotu, že o peníze investované do reklamy nepřijde proto, že by nemovitost mezitím prodala jiná RK.

Nevýhradní zastoupení s jednou RK

Nevýhradní znamená, že si nemovitost můžete prodat sami a nebudete platit realitce provizi. Můžete tedy inzerovat a shánět si kupce sami. RK má větší šanci sehnat zájemce o nemovitost tím, že bude inzeravat na více místech. Pokud RK sežene kupce dostane svou odměnu, pokud si ho seženete sami, RK nedostane nic. Toto je asi nejlepší způsob prodeje Vaší reality.

Nevýhradní zastoupení s více RK

Na první dojem se může zdát, že pokud se nemovitost bude nabízet na více místech, že je větší pravděpodobnost prodeje. Ve skutečnosti ale jednotlivé RK inzerují hlavně na velkých realitních portálech a tím pádem se stejný dům vyskytne mnohokrát na jednom místě, často za různou cenu a tato nemovitost dostane nálepku ležák, který prodávají všichni a nikdo ji nechce. Toto je nejhorší varianta prodeje.

Prodej nemovitosti